Local Sports

Friday, November 16, 2012

Friday's scoreboard
PREP FOOTBALL

Regional Finals

Division I

ALL GAMES SATURDAY, 7 P.M., UNLESS NOTED

Region 1

Cleveland St. Ignatius (11-1) vs. Mentor (11-1) at Parma Byers Field

Region 2

Massillon Washington (11-1) vs. Toledo Whitmer (12-0) at Mansfield Arlin Field

Region 3

Pickerington North (11-1) vs. Hilliard Davidson (10-2) at Ohio Wesleyan University

Region 4

Cin. Colerain (12-0) vs. Cin. Moeller (9-3) at University of Cincinnati Nippert Stadium

Division II

ALL GAMES friDAY, 7:30 P.M., UNLESS NOTED

Region 5

Chardon (10-2) vs. Aurora (11-1), at Twinsburg High School

Region 6

Avon (11-1) vs. Toledo Central Catholic (11-1) at Clyde High School

Region 7

New Albany (10-2) vs. Cols. Marion-Franklin (11-1) at Gahanna Lincoln High School

Region 8

Cin. Turpin (12-0) vs. Trotwood-Madison (10-2) at Kings High School

Division III

ALL GAMES SATURDAY, 7 P.M., UNLESS NOTED

Region 9

Chagrin Falls (11-1) vs. Akron St. Vincent-St. Mary (10-2) at Solon High School

Region 10

Napoleon (11-0-1) vs. Bellevue (11-1) at Findlay Donnell Stadium

Region 11

Dover (10-2) vs. Millersburg West Holmes (11-1) at Canton Fawcett Stadium

Region 12

Dayton Thurgood Marshall (11-1) vs. Athens (11-1) at Reynoldsburg High School

Division IV

ALL GAMES friDAY, 7:30 P.M., UNLESS NOTED

Region 13

Brookfield (12-0) vs. Creston Norwayne (12-0) at Stow-Monroe Falls High School

Region 14

Cols. Bishop Hartley (12-0) vs. Ottawa-Glandorf (12-0) at Piqua High School

Region 15

St. Clairsville (12-0) vs. Johnstown-Monroe (10-2) at Zanesville High School

Region 16

Clarksville Clinton-Massie (12-0) vs. West Milton Milton-Union (10-2) at Centerville High School

Division V

ALL GAMES SATURDAY, 7 P.M., UNLESS NOTED

Region 17

Kirtland (12-0) vs. Youngstown Ursuline (8-4) at Aurora High School

Region 18

Liberty-Benton (11-1) vs. Patrick Henry (10-2) at Lima Senior Stadium

Region 19

Lucasville Valley (12-0) vs. Baltimore Liberty Union (10-2) at Nelsonville-York High School

Region 20

Coldwater (12-0) vs. Covington (12-0) at Dayton Welcome Stadium

Division VI

ALL GAMES friDAY, 7:30 P.M., UNLESS NOTED

Region 21

Mogadore (12-0) vs. Youngstown Christian School (9-2) at Ravenna High School

Region 22

McComb (12-0) vs. Delphos St. John's (8-4) at Findlay Donnell Stadium

Region 23

Danville (11-1) vs. Newark Catholic (10-2) at Westerville Central High School

Region 24

St. Henry (9-3) vs. Marion Local (10-2) at Wapakoneta High School



COLLEGE FOOTBALL

Wednesday's Results

Ball St. 52, Ohio 27

N. Illinois 31, Toledo 24

Thursday's Games

SE Louisiana 35, Nicholls St. 13

North Carolina 37, Virginia 13

Friday's Games

FIU (2-8) at FAU (3-7), 8

Hawaii (1-8) at Air Force (5-5), 9:30

Saturday's Games

OHIO

Kent St. (9-1) at Bowling Green (7-3), Noon

Rutgers (8-1) at Cincinnati (7-2), Noon

Miami (Ohio) (4-6) at Cent. Michigan (4-6), 1 p.m.

Indiana St. (7-3) at Youngstown St. (6-4), 2 p.m.

Ohio St. (10-0) at Wisconsin (7-3), 3:30 p.m.

EAST

Temple (3-6) at Army (2-8), Noon

Yale (2-7) at Harvard (7-2), Noon

Towson (6-4) at New Hampshire (8-2), Noon

Indiana (4-6) at Penn St. (6-4), Noon

Maine (4-6) at Rhode Island (0-10), Noon

Duquesne (5-5) at Wagner (7-3), Noon

Virginia Tech (4-6) at Boston College (2-8), 12:30

Columbia (3-6) at Brown (6-3), 12:30

Penn (5-4) at Cornell (4-5), 12:30

Colgate (7-3) at Fordham (6-4), 1

Holy Cross (1-9) at Georgetown (5-5), 1

Lehigh (9-1) at Lafayette (5-5), 1

Dartmouth (5-4) at Princeton (5-4), 1

Buffalo (3-7) at UMass (1-9), 3

Villanova (7-3) at Delaware (5-5), 3:30

Texas St. (3-6) at Navy (6-4), 3:30

Oklahoma (7-2) at West Virginia (5-4), 7

SOUTH

Houston (4-6) at Marshall (4-6), Noon

Florida St. (9-1) at Maryland (4-6), Noon

W. Carolina (1-9) at Alabama (9-1), 12:21

Arkansas (4-6) at Mississippi St. (7-3), 12:21

San Diego (6-3) at Davidson (2-8), 1

Jacksonville St. (6-4) at Florida (9-1), 1

Delaware St. (6-4) at Howard (6-4), 1

Drake (7-3) at Jacksonville (7-3), 1

Wofford (8-2) at South Carolina (8-2), 1

The Citadel (6-4) at Furman (3-7), 1:30

Georgia Southern (8-2) at Georgia (9-1), 1:30

Liberty (5-5) at VMI (2-8), 1:30

Richmond (7-3) at William & Mary (2-8), 1:30

Jackson St. (6-4) at Alcorn St. (4-6), 2

Alabama A&M (7-3) at Auburn (2-8), 2

Florida A&M (4-6) vs. Bethune-Cookman (8-2) at Orlando, Fla., 2

Memphis (2-8) at UAB (3-7), 2

South Florida (3-6) at Miami (5-5), 3

Tennessee St. (8-2) at UT-Martin (7-3), 3

NC State (6-4) at Clemson (9-1), 3:30

Duke (6-4) at Georgia Tech (5-5), 3:30

Mississippi (5-5) at LSU (8-2), 3:30

Middle Tennessee (6-3) at South Alabama (2-8), 3:30

East Carolina (6-4) at Tulane (2-8), 3:30

Utah St. (8-2) at Louisiana Tech (9-1), 4

Old Dominion (9-1) at James Madison (7-3), 7

W. Kentucky (6-4) at Louisiana-Lafayette (5-4), 7

Tennessee (4-6) at Vanderbilt (6-4), 7

Samford (6-3) at Kentucky (1-9), 7:30

UTEP (2-8) at Southern Miss. (0-10), 8

MIDWEST

Iowa (4-6) at Michigan (7-3), Noon

Northwestern (7-3) at Michigan St. (5-5), Noon

N. Dakota St. (9-1) at Illinois St. (8-2), 1

E. Michigan (1-9) at W. Michigan (4-7), 2

W. Illinois (3-7) at S. Illinois (5-5), 3

Purdue (4-6) at Illinois (2-8), 3:30

Minnesota (6-4) at Nebraska (8-2), 3:30

Wake Forest (5-5) at Notre Dame (10-0), 3:30

Missouri St. (3-7) at N. Iowa (4-6), 5

Iowa St. (5-5) at Kansas (1-9), 7

Syracuse (5-5) at Missouri (5-5), 7

SOUTHWEST

UCF (8-2) at Tulsa (8-2), Noon

Prairie View (3-7) at Ark.-Pine Bluff (8-2), 3:30

Texas Tech (7-3) at Oklahoma St. (6-3), 3:30

SMU (5-5) at Rice (4-6), 3:30

Sam Houston St. (8-2) at Texas A&M (8-2), 3:30

E. Illinois (7-3) at Cent. Arkansas (8-2), 6

Kansas St. (10-0) at Baylor (4-5), 8

FAR WEST

Washington (6-4) at Colorado (1-9), 1:30

Washington St. (2-8) at Arizona St. (5-5), 3

Southern Cal (7-3) at UCLA (8-2), 3:05

Colorado St. (3-7) at Boise St. (8-2), 3:30

Montana St. (9-1) at Montana (5-5), 3:30

Nevada (6-4) at New Mexico (4-7), 3:30

E. Washington (8-2) at Portland St. (3-7), 4:05

UTSA (6-4) at Idaho (1-9), 5

Stanford (8-2) at Oregon (10-0), 8

Arizona (6-4) at Utah (4-6), 10

California (3-8) at Oregon St. (7-2), 10:30

BYU (6-4) at San Jose St. (8-2), 10:30

NCAA Division II Playoffs

First Round

Saturday'S GAMES

Bloomsburg (10-1) at Shippensburg (10-1), Noon

Shepherd (8-2) at Indiana (Pa.) (10-1), Noon

Midwestern State (9-1) at Indianapolis (9-2), Noon

West Texas A&M (9-2) at Chadron State (9-2), Noon

Miles (8-2) at West Alabama (8-3), 1 p.m.

Fort Valley State (8-3) at Lenior-Rhyne (8-2), Noon

Harding (9-1) at Northwest Missouri State (9-2), 1 p.m.

Minnesota Duluth (10-1) at Missouri Western State (10-1), 1 p.m.

Second Round

Saturday, Nov. 24

Bloomsburg-Shippensburg winner at Winston-Salem (11-0), TBA

Shepherd-Indiana (Pa.) winner at New Haven (10-0), TBA

Midwestern State-Indianapolis winner at Colorado St.-Pueblo (11-0), TBA

West Texas A&M-Chadron State winner at Ashland (11-0), TBA

Miles-West Alabama winner at Valdosta State (8-2), Noon

Fort Valley State-Lenior-Rhyne winner at Carson-Newman (8-2), Noon

Harding-Northwest Missouri State winner at Minn. St. Mankato (11-0), TBA

Minnesota Duluth-Missouri Western State winner at Henderson St. (10-0), TBA

NCAA Division III Playoffs

First Round

Saturday'S gAMES

Washington and Lee (8-2) at Hobart (10-0), Noon

Wittenberg (9-1) at Heidelberg (9-1), Noon

Franklin (8-2) at Adrian (9-1), TBA

Framingham State (10-1) at Cortland State (8-1), Noon

Mount Ida (8-2) at Wesley (8-1), Noon

Bridgewater State (9-1) at Widener (9-0), TBA

Rowan (7-2) at Salisbury (8-2), Noon

Washington and Jefferson (8-2) at Johns Hopkins (9-1), Noon

Christopher Newport (6-4) at Mount Union (10-0), Noon

Louisiana College (8-2) at Mary Hardin-Baylor (10-0), 1 p.m.

St. Norbert (8-2) at St. Thomas (10-0), 1 p.m

Elmhurst (9-1) at Coe (10-0), 1 p.m.

Bethel (8-2) at Concordia-Chicago (10-0), 1 p.m.

St. Scholastica (8-2) at Wisconsin-Oshkosh (10-0), 1 p.m.

Pacific Lutheran (7-2) at Linfield (9-0), 3 p.m.

North Central, Ill. (8-2) at Cal Lutheran (8-1), 3 p.m.

Second Round

Saturday, Nov. 24

Pacific Lutheran-Linfield winner vs. North Central, Ill.-Cal Lutheran winner, TBD

Bethel-Concordia-Chicago winner vs. St. Scholastica-UW-Oshkosh winner, TBD

Washington and Lee-Hobart winner vs. Wittenberg-Heidelberg winner, TBD

Elmhurst-Coe winner vs. St. Norbert-St. Thomas winner, TBD

Louisiana College-Mary Hardin-Baylor winner vs. Franklin-Adrian winner, TBD

Framingham State-Cortland State winner vs. Mount Ida-Wesley winner, TBD

Bridgewater State-Widener winner vs. Rowan-Salisbury winner, TBD

Washington and Jefferson-Johns Hopkins winner vs. Christopher Newport-Mount Union winner, TBD

NAIA Playoffs

Saturday's First Round

Baker (8-2) at Saint Francis (Ind.) (8-2), Noon

MidAmerica Nazarene (8-2) at Cumberlands (Ky.) (9-1), Noon

Northwestern (Iowa) (9-2) at Marian (8-1), 1 p.m.

Montana Tech (8-2) at Morningside (Iowa) (10-0), 2 p.m.

William Penn (9-2) at Saint Xavier (9-1), 2 p.m.

Southern Oregon (8-2) at Saint Ambrose (9-1), 2 p.m.

Ottawa (Kan.) (8-2) at Missouri Valley (10-0), 3 p.m.

Bethel (Tenn.) (8-3) at Georgetown (Ky.) (10-0), 3:30 p.m.



COLLEGE BASKETBALL

Thursday's Men's Scores

EAST

American U. 62, Mount St. Mary's 57

CCSU 86, Brown 71

Illinois St. 86, Drexel 84, OT

Worcester Tech 88, Castleton St. 75

SOUTH

Barton 69, Wingate 54

Bellarmine 79, Wayne (Mich.) 65

Berea 94, Kentucky Christian 73

Berry 59, Covenant 50

Bethune-Cookman 71, New Orleans 65

Charleston Southern 105, Hiwassee 69

Florida Gulf Coast 86, Ave Maria 54

Jacksonville St. 79, Alabama A&M 61

Kentucky Wesleyan 88, Urbana 65

Louisville 80, Samford 54

Maryville (Tenn.) 60, Centre 50

Morehead St. 101, Alice Lloyd 50

Norfolk St. 78, Longwood 66

Richmond 68, Hampton 58

SC State 86, Webber 66

Salisbury 73, Washington (Md.) 68

Southern Miss. 62, Georgia 60, OT

Tennessee Tech 71, Coastal Carolina 69

Thomas More 98, Earlham 62

Virginia Tech 95, VMI 80

Winston-Salem 107, Barber-Scotia 49

MIDWEST

Augustana (Ill.) 85, Aurora 82

Buffalo 56, Evansville 50

Carleton 68, Elmhurst 56

Concordia (Wis.) 78, Minn.-Morris 76

Gardner-Webb 71, DePaul 59

Hillsdale 69, St. Joseph's (Ind.) 54

Indiana 99, Sam Houston St. 45

Iowa 66, Howard 36

Kansas 69, Chattanooga 55

Malone 89, Notre Dame (Ohio) 85

Michigan Tech 75, SW Minnesota St. 67

Minnesota 72, Tennessee St. 43

Northwestern 81, MVSU 68

S. Arkansas 101, Central Baptist 63

SE Missouri 64, McNeese St. 53

St. Norbert 79, Wis.-Oshkosh 49

St. Olaf 74, Bethany Lutheran 65

Wayne (Neb.) 78, Nebraska-Kearney 59

Wichita St. 79, W. Carolina 63

Wis.-Platteville 88, Emmaus BIble 35

Wis.-Stevens Pt. 72, Lawrence 64

Wis.-Superior 80, Northland 51

SOUTHWEST

SMU 64, TCU 61

Texas A&M 81, Prairie View 59

Wayland Baptist 64, Howard Payne 50

FAR WEST

NC Central 59, Southern U. 55

Tulsa 76, N. Kentucky 56

TOURNAMENT

2K Sports Classic

First Round

Alabama 65, Oregon St. 62

Charleston Classic

First Round

Baylor 84, Boston College 74

Colorado 67, Dayton 57

Murray St. 79, Auburn 59

St. John's 64, Coll. of Charleston 53

Puerto Rico Tipoff

First Round

NC State 72, Penn St. 55

Oklahoma St. 69, Akron 65, OT

Tennessee 75, UNC Asheville 68

UMass 77, Providence 75

Thursday's Women's Scores

EAST

Army 57, Fairleigh Dickinson 52

Boston College 62, BYU 56

Bowling Green 79, Niagara 74

Elizabethtown 69, Susquehanna 68

NJIT 72, Centenary (NJ) 37

Northeastern 76, La Salle 45

Utica 58, Potsdam 35

SOUTH

Auburn 80, Alabama St. 43

Augusta St. 61, West Georgia 48

Campbellsville 91, Pikeville 60

Florida St. 98, Florida 67

James Madison 71, Murray St. 51

Lindsey Wilson 72, Virginia-Wise 60

Louisville 90, Austin Peay 52

NC State 102, Longwood 49

Nova Southeastern 96, UPR-Rio Pedras 31

SC-Upstate 71, Norfolk St. 64, OT

SE Louisiana 66, Jackson St. 54

Sewanee 59, Welch 31

South Carolina 78, Savannah St. 47

Tennessee 101, Rice 48

Vanderbilt 69, UAB 54

Washington & Lee 46, Roanoke 34

Wofford 58, UNC Asheville 54

MIDWEST

Beloit 78, Rockford 66

Bradley 83, Illinois 77

Doane 65, York (Neb.) 56

Ill.-Chicago 68, SIU-Edwardsville 61

Marian (Wis.) 64, Lawrence 60

Miami (Ohio) 70, Robert Morris 56

Michigan St. 60, E. Michigan 49

Minn.-Morris 59, Concordia (Moor.) 56

N. Iowa 63, South Dakota 50

Siena Heights 60, Spring Arbor 50

St. Mary (Neb.) 76, Mount Marty 65

UMKC 56, Saint Louis 53

Wis.-Whitewater 70, Carroll (Wis.) 60

SOUTHWEST

Arkansas 64, Tulsa 56, OT

Lamar 88, Centenary 30

Missouri St. 78, UALR 68

SMU 67, North Texas 63

Wichita St. 60, Arkansas St. 51

FAR WEST

Boise St. 70, Weber St. 56

New Mexico 65, Texas Tech 61

San Jose St. 81, Utah Valley 72

UC Riverside 94, Utah St. 90, OT



LOCAL SPORTS

Thursday's Results

Recreation Volleyball

WOMEN'S THURSDAY NIGHT LEAGUE

AT GLENWOOD MIDDLE SCHOOL

Marcy Byrd 25-25-15, Razzle Dazzle 12-11-9

The Heritage 25-25-17, Jacinta Wohl 7-20-15

Marathon Petroleum 25-25-11, Big Green Tractors 13-22-15

Cleanline 25-25-15, Brown Auto 14-15-1



SCHEDULE

Friday's Events

College Athletics

MEN'S & WOMEN'S SWIMMING -- Findlay at Douig Coers Invitational, Muncie, Ind.

SWIMMING -- Wittenberg at Ohio Northern, 6

MEN'S BASKETBALL -- Bluffton at Case Western Reserve Tip-Off Tournament, TBA

WOMEN'S BASKETBALL -- Ohio Northern vs. Lake Forest (Ill.) at Washington (Mo.) McWilliams Classic, 6

Bluffton Tip-Off Tournament (Pitt-Greensburg, Hiram & Aurora)



LOCAL & AREA

Football Playoff Ticket Sales

NOTE: All regional playoff football tickets are $7 (students & adults) if bought presale; all tickets are $9 at the gate. Twenty percent of revenue generated from pre-sale tickets goes to the school; the remaining 80 percent goes to the OHSAA.

McCOMB -- McComb will presell tickets for Friday's regional football final against Delphos St. John's at Donnell Stadium at the high school office today from 8 a.m. until noon.

LIBERTY-BENTON -- Liberty-Benton will presell tickets for Saturday's regional football final against Patrick Henry at Lima Stadium in the athletic office today until 2 p.m.

Columbus Grove Foundation Game

COLUMBUS GROVE -- Columbus Grove will host Elida in an OHSAA Foundation Game on Wednesday at 6 p.m. in the school's new gymnasium. Admission is $4 and will benefit the American Cancer Society.

Fostoria Basketball Tickets

FOSTORIA -- Season tickets for Fostoria's boys and girls basketball are on sale in the athletic office during school hours. Contact the athletic office at 419-436-4113 for more information.



BOWLING

Ten Pin Lanes

Moonlighters League

High series: Lisa Frost 503. High game: Frost 188.

NB Merchants League

High series: Mike Frost 763. High game: Frost 279.

AMF Sportsman Lanes

Morning Glories League

High series: Dianne Lewis, Kershner Excavating, 519. High game: Lewis 207.

Thursday Night Classic League

High series: (men) Larry Hall, Jr., Tiffin Aire, 723; (women) Jerrol Wallace, MH Sew Tech, 598. High game: (men) Hall 268; (women) Wallace 215.


Subscribe to The Courier.
[Issues/2012/Nov/include/address.htm]