Local Sports

Sunday, November 18, 2012

Scoreboard
PREP FOOTBALL

Regional Finals

Division I

Region 1

Mentor 57, Cleveland St. Ignatius 56 (3OT)

Region 2

Toledo Whitmer 49, Massillon Washington 16

Region 3

Pickerington North 21, Hilliard Davidson 0

Region 4

Cin. Moeller 24, Cin. Colerain 21

Division II

Region 5

Aurora 34, Chardon 14

Region 6

Toledo Central Catholic 42, Avon 14

Region 7

New Albany 32, Cols. Marion-Franklin 30

Region 8

Trotwood-Madison 42, Cin. Turpin 14

Division III

Region 9

Akron St. Vincent-St. Mary 34, Chagrin Falls 7

Region 10

Bellevue 35, Napoleon 20

Region 11

Dover 48 Millersburg West Holmes 21

Region 12

Dayton Thurgood Marshall 60, Athens 21

Division IV

Region 13

Creston Norwayne 49, Brookfield 28

Region 14

Cols. Bishop Hartley 41, Ottawa-Glandorf 31

Region 15

St. Clairsville 37, vs. Johnstown-Monroe 29

Region 16

Clarksville Clinton-Massie 35, West Milton Milton-Union 7

Division V

Region 17

Kirtland 38, Youngstown Ursuline 37

Region 18

Liberty-Benton 21, Patrick Henry 20

Region 19

Baltimore Liberty Union 26, Lucasville Valley14

Region 20

Coldwater 20, Covington 0

Division VI

Region 21

Mogadore 42, Youngstown Christian School 20

Region 22

McComb 28, Delphos St. John's 14

Region 23

Newark Catholic 48, Danville 46

Region 24

Marion Local 28, St. Henry 21



COLLEGE FOOTBALL

Wednesday's Results

Ball St. 52, Ohio 27

N. Illinois 31, Toledo 24

Thursday's Results

SE Louisiana 35, Nicholls St. 13

North Carolina 37, Virginia 13

Friday's Results

Florida International 34, Florida Atlantic 24

Air Force 21, Hawaii 7

NCAA Division II Playoffs

Saturday's First Round

Shippensburg 58, Bloomsburg 20

Indiana (Pa.) 27, Shepherd 17

Indianapolis 31, Midwestern State 14

West Alabama 41, Miles 7

Lenoir-Rhyne 21, Fort Valley State 6

Northwest Missouri State 35, Harding 0

Missouri Western State 57, Minnesota Duluth 55

West Texas A&M 38, Chadron State 30

Saturday, Nov. 24 Second Round

West Texas A&M (10-2) at Ashland (11-0), 11 a.m.

Indiana (Pa.) (11-1) at New Haven (10-0), Noon

West Alabama (9-3) at Valdosta State (8-2), Noon

Lenior-Rhyne (9-2) at Carson-Newman (8-2), Noon

Shippensburg (11-1) at Winston-Salem (11-0), 1 p.m.

Northwest Missouri State (10-2) at Minnesota State Mankato (11-0), 1 p.m.

Missouri Western State (11-1) at Henderson State (10-0), 1 p.m.

Indianapolis (10-2) at Colorado State-Pueblo (11-0), 2 p.m.

NCAA Division III Playoffs

Saturday's First Round

Hobart 38, Washington & Lee 20

Wittenberg 52, Heidelberg 38

Franklin 42, Adrian 10

Cortland State 20, Framingham State 19

Wesley 73, Mount Ida 14

Widener 44, Bridgewater State 14

Salisbury 17, Rowan 9

Johns Hopkins 42, Washington & Jefferson 10

Mount Union 72, Christopher Newport 14

Mary Hardin-Baylor 59, Louisiana College 20

St. Thomas (Minn.) 48, St. Norbert 17

Elmhurst 27, Coe 24

Bethel (Minn.) 24, Concordia-Chicago 23

Wisconsin-Oshkosh 55, St. Scholastica 10

Linfield 27, Pacific Lutheran 24

North Central (Ill.) 41, Cal Lutheran 21

Saturday, Nov. 24 Second Round

Linfield (10-0) vs. North Central, Ill. (9-2), TBD

Bethel (Minn.) (9-2) vs. Wisconsin-Oshkosh (11-0), TBD

Hobart (11-0) vs. Wittenberg (10-1), TBD

Elmhurst (10-1) vs. St. Thomas (Minn.) (11-0), TBD

Mary Hardin-Baylor (11-0) vs. Franklin (9-2), TBD

Cortland State (9-1) vs. Wesley (9-1), TBD

Widener (10-0) vs. Salisbury (9-2), TBD

Johns Hopkins (10-1) vs. Mount Union (11-0), TBD

NAIA Playoffs

Saturday's First Round

Saint Francis (Ind.) 22, Baker (Kan.) 17

Cumberlands (Ky.) 42, MidAmerica Nazarene (Kan.) 24

Marian (Ind.) 42, Northwestern (Iowa) 32

Morningside (Iowa) 40, Montana Tech 35

Saint Xaiver (Ill.) 31, William Penn (Iowa) 0

Southern Oregon 45, Saint Ambrose (Iowa) 28

Missouri Valley 49, Ottawa (Kan.) 14

Georgetown (Ky.) 24, Bethel (Tenn.) 13



Ohio State Statistics

Ohio St. 7 7 0 0 7 -- 21

Wisconsin 0 7 0 7 0 -- 14

First Quarter

OSU -- Corey (Philly).Brown 68 punt return (Basil kick), 1:58.

Second Quarter

OSU -- Hyde 15 run (Basil kick), 11:27.

Wis -- M.Ball 7 run (French kick), 7:30.

Fourth Quarter

Wis -- Pedersen 5 pass from Phillips (French kick), :08.

Overtime

OSU -- Hyde 2 run (Basil kick)

A--80,112.

OSU Wis

First downs 15 20

Rushes-yards 41-139 56-206

Passing 97 154

Comp-Att-Int 10-18-0 14-27-0

Return Yards 69 4

Punts-Avg. 9-37.3 8-39.6

Fumbles-Lost 0-0 2-1

Penalties-Yards 2-25 3-40

Time of Possession 22:43 37:17

INDIVIDUAL STATISTICS

RUSHING -- Ohio St., Hyde 15-87, B. Miller 23-48, Corey (Philly) Brown 2-5, Team 1-(minus 1). Wisconsin, M.Ball 39-191, White 8-33, Abbrederis 1-13, Watt 1-3, Gordon 1-(minus 1), Phillips 6-(minus 33).

PASSING -- Ohio St., B. Miller 10-18-0-97. Wisconsin, Phillips 14-25-0-154, Team 0-2-0-0.

RECEIVING -- Ohio St., Corey (Philly).Brown 4-48, D.Smith 4-41, Vannett 1-5, Heuerman 1-3. Wisconsin, Pedersen 6-66, Abbrederis 3-40, Fredrick 2-18, Doe 2-17, Watt 1-13.



LOCAL SPORTS

Saturday's Results

Prep Boys Bowling

DELTA 2,266

PATRICK HENRY 2,177

regular games

PATRICK HENRY -- Jacob Ashley 173-134--307, Dustin Woods 124-180--304, Andrew Diem 159-165--324, Aaron Tietje 164-205--369, Devin Willier 181-209--390. TOTAL: 801-893--1,694.

DELTA -- Chris Bomar 192-171--363, Bryce Hess 139-149--288, Jacob Hite 174-178--352, Jeffrey McQuillen 215-142--357, Trey Smith 212-183--395. TOTAL: 932-823--1,755.

Baker games

PATRICK HENRY 167-149-167--483

DELTA 206-154-151--511

RECORDS: Delta 1-0, Patrick Henry 0-1

Prep Girls Bowling

PATRICK HENRY 1,739

DELTA 1,502

regular games

PATRICK HENRY -- Katie Boyer 137-98--235, Kristyn Chupa 138-109--247, Taylor Schwiebert 143, Kristena Slagle 175-150--325, Erynn Williams 100, Jayme Williams 125-198--323. TOTAL: 675-698--1,373.

DELTA -- Alexis Bender 138-66--204, Ashley Galliers 90, Legan Lantz 117-124--241, Savannah Lech 75, Veronika Mangotic 104-130--234, Cara Robinett 172-139--311. TOTAL: 621-534-1,155.

Baker games

PATRICK HENRY 124-149-93--366.

DELTA 120-106-121--347

RECORDS: Patrick Henry 1-0, Delta 0-1.



SCHEDULE

Sunday's Events

Recreation Volleyball

CO-ED SUNDAY NIGHT LEAGUE

AT FINDLAY HIGH GYM

Abbotts vs. Underdogs, 5

Sherer Volleyball vs. Abbotts, 5:45

Grab Bag vs. Victoria's Secret, 6:30

Monday's Events

Recreation Volleyball

CO-ED 'A' LEAGUE

GLENWOOD UPPER GYM

Spike City B vs. Spikes Unlimited, 6:30

Double Tap vs. Can You Dig It?, 7:15

Jed's vs. Wine Merchant, 8

123 Bump vs. Jed's, 8:45

GLENWOOD LOWER GYM

Helm's Paving vs. Gangham Style, 8:30

The Freckled Tweeds vs. Gym Class, Jed's, 9:15



LOCAL & AREA

Columbus Grove Foundation Game

COLUMBUS GROVE -- Columbus Grove will host Elida in an OHSAA Foundation Game on Wednesday at 6 p.m. in the school's new gymnasium. Admission is $4 and will benefit the American Cancer Society.

Fostoria Basketball Tickets

FOSTORIA -- Season tickets for Fostoria's boys and girls basketball are on sale in the athletic office during school hours. Contact the athletic office at 419-436-4113 for more information.

Liberty-Benton Basketball Tickets

Liberty-Benton will sell basketball season tickets and reserved seat tickets Monday during the school day and from 7-8 p.m. and Tuesday from Noon to 3 p.m. They will also be on sale starting the week of Nov. 26 during regular school hours.


Subscribe to The Courier.
[Issues/2012/Nov/include/address.htm]