Local Sports

Thursday, October 11, 2012

Scoreboard
MAJOR LEAGUE BASEBALL

Postseason

American League Division Series

Saturday's RESULT

Detroit 3, Oakland 1

Sunday's RESULTS

Detroit 5, Oakland 4

New York 7, Baltimore 2

Monday's RESULT

Baltimore 3, New York 2, series tied 1-1

Tuesday's Result

Oakland 2, Detroit 0, Detroit leads series 2-1

WEDNESDAY'S RESULTS

New York 3, Baltimore 2, 12 innings

Detroit at Oakland, late

THURSDAY'S GAMEs

x-Detroit (Verlander 17-8) at Oakland, 9:37 p .m. (TBS)

Baltimore (Tillman 9-3) at New York (Hughes 16-13), 7:37 p.m. or 8:37 p.m. (TBS)

friDAY'S GAME

x-Baltimore at New York, TBD (TBS)

x-if necessary

National League Division Series

Saturday's RESULT

Cincinnati 5, San Francisco 2

SUNDAY'S RESULTS

Washington 3, St. Louis 2

Cincinnati 9, San Francisco 0

MONDAY'S RESULT

St. Louis 12, Washington 4, series tied 1-1

TUESDAY'S Result

San Francisco 2, Cincinnati 1, 10 innings

WEDNESDAY'S RESULTS

St. Louis 8, Washington 0, St. Louis leads series 2-1

San Francisco 8, Cincinnati 3, series tied 2-2

THURSDAY'S GAMES

San Francisco (Cain 16-6) at Cincinnati (Latos 14-4), 1:07 p.m. (TBS)

St. Louis (Lohse 16-3) at Washington (Detwiler 10-8), 4:07 p.m. (TBS)

FRIDAY'S GAME

x-St. Louis at Washington, TBD (TBS)

x-if necessary

American League Championship Series

(Best-of-7; x-if necessary; ALL GAMES TBS)

Saturday'S GAME

Sunday'S GAME

Tuesday, Oct. 16

Wednesday, Oct. 17

x-Thursday, Oct. 18

x-Saturday, Oct. 20

x-Sunday, Oct. 21

National League Championship Series

(Best-of-7; x-if necessary; ALL GAMES Fox)

Sunday'S GAME

MondaY'S GAME

Wednesday, Oct. 17

Thursday, Oct. 18

x-Friday, Oct. 19

x-Sunday, Oct. 21

x-Monday, Oct. 22

World Series

(Best-of-7; x-if necessary; All Games Fox)

Wednesday, Oct. 24

at National League, (n)

Thursday, Oct. 25

at National League, (n)

Saturday, Oct. 27

at American League, (n)

Sunday, Oct. 28

at American League, (n)

x-Monday, Oct. 29

at American League, (n)

x-Wednesday, Oct. 31

at National League, (n)

x-Thursday, Nov. 1

at National League, (n)



COLLEGE FOOTBALL

GLIAC Standings

South Division

Conference All Games

W L PCT W L PCT

Grand Valley St. 4 1 .800 5 1 .833

Saginaw Valley 4 1 .800 5 1 .833

Michigan Tech 4 1 .800 4 1 .800

Wayne State 4 1 .800 4 1 .800

Hillsdale 4 1 .800 4 2 .667

Ferris State 3 2 .600 4 2 .667

Northwood 3 2 .600 4 2 .667

Northern Michigan 0 5 .000 1 5 .167

North Division

Conference All Games

W L PCT W L PCT

Ashland 5 0 1.000 6 0 1.000

Findlay 4 1 .800 4 1 .800

Ohio Dominican 2 3 .400 3 3 .500

Walsh 1 4 .200 2 4 .333

Malone 1 4 .200 1 4 .200

Lake Erie 1 4 .200 1 5 .167

Notre Dame (OH) 0 5 .000 1 5 .167

Tiffin 0 5 .000 1 5 .167

THURSDAY'S GAME

Wayne St. at Saginaw Valley St., 8 p.m. (CBS College Sports Network)

SATURDAY'S GAMES

Grand State St. at Northern Michigan, 1 p.m.

Malone at Lake Erie, 1 p.m.

Walsh at Ashland, 1 p.m.

Northwood at Michigan Tech, 1 p.m.

Notre Dame at Tiffin, 1:30 p.m.

Hillsdale at Ferris St., 2 p.m.

Ohio Dominican at Findlay, 3 p.m.

Thursday's Games

W. Kentucky (4-1) at Troy (3-2), 7:30 p.m.

UTEP (1-5) at Tulsa (5-1), 8 p.m.

Arizona St. (4-1) at Colorado (1-4), 9 p.m.

Friday's Game

Navy (2-3) at Cent. Michigan (2-3), 8 p.m.

Saturday's Games

OHIO

Kent St. (4-1) at Army (1-4), Noon

Morehead St. (1-4) at Dayton (2-4), 1 p.m.

Toledo (5-1) at E. Michigan (0-5), 1 p.m.

Malone(1-4) at Lake Erie (1-5) (GLIAC), 1

Walsh (2-4) at Ashland (6-0) (GLIAC), 1

Chicago (3-2) at Wittenberg (4-1), 1

Denison (2-3) at Oberlin (1-4) (NCAC), 1

Hiram (0-5) at Wooster (1-4) (NCAC), 1

Kenyon (3-2) at Ohio Wesleyan (5-0) (NCAC), 1

Urbana at St. Joseph's (Ind.) (GLVC), 1

Capital (1-4) at Mount Union (5-0) (OAC), 1:30

Ohio Northern (1-4) at Marietta (0-5) (OAC), 1:30

John Carroll (3-2) at Muskingum (1-4) (OAC), 1:30

Mount St. Joseph (2-3) at Defiance (2-4) (HC), 1:30

Hanover (3-2) at Bluffton (4-2) (HC), 1:30

Youngstown St. (4-1) at Illinois St. (5-1), 2 p.m.

Akron (1-5) at Ohio (6-0), 2 p.m.

Otterbein (5-0) at Heidelberg (5-0) (OAC), 2

Wilmington, Ohio (0-5) at Baldwin-Wallace (4-1) (OAC), 2

Ohio Dominican (3-3) at Findlay (4-1) (GLIAC), 3

Miami (Ohio) (3-3) at Bowling Green (3-3), 3:30 p.m.

Central St. (2-4) at Indianapolis (4-2) (GLVC), 6

Fordham (4-2) at Cincinnati (4-0), 7 p.m.

Ohio St. (6-0) at Indiana (2-3), 8 p.m.



LOCAL SPORTS

Wednesday's Results

College Athletics

MEN'S SOCCER -- Anderson 2, Bluffton 0

Ohio Northern 2, Otterbein 0

WOMEN'S SOCCER -- Bluffton 4, Anderson 0

WOMEN'S VOLLEYBALL -- Otterbein def. Ohio Northern 25-15, 25-18, 25-23

Junior High Football

Fremont 30, Findlay Blue (8th) 14

Findlay Gold (7th) 14, Fremont 8



SCHEDULE

Thursday's Events

College Athletics

WOMEN'S GOLF -- Ohio Northern at Indiana East Fall Invitational

WOMEN'S TENNIS -- Bluffton at Heartland Collegiate Athletic Conference Tournament

Prep Boys Golf

Division I district tournament at Stone Ridge

Prep Boys Soccer

Ada at Upper Sandusky (NCOSA), 5

Riverdale at Old Fort (NCOSA), 5

Van Buren at Tiffin Calvert (NCOSA), 5

Miller City at Liberty-Benton, 5

Van Wert at Ottawa-Glandorf (WBL), 5

Findlay at Sylvania Northview, 7

Prep Girls Soccer

Ottoville at Fort Jennings (non-league), 5

Liberty-Benton at Bluffton, 5

Kalida at Convoy Crestview, 7

Prep Volleyball

Riverdale at Bucyrus, 5:30

Upper Sandusky vs. Colonel Crawford (NCC), 5:30

Fremont St. Joseph at Carey (MAL), 6

Bettsville at Fostoria St. Wendelin (MAL), 6

Seneca East at Hopewell-Loudon (MAL), 6

North Baltimore at Mohawk (MAL), 6

New Riegel at Old Fort (MAL), 6

Ottawa-Glandorf at Van Wert (WBL), 6

Ottoville at Continental (PCL), 6

Elmwood at Eastwood (NBC), 6

Fostoria at Lake (NBC), 6

Arlington at Allen East, 6

Liberty-Benton at Miller City, 6

Van Buren at Bluffton, 6

Delphos Jefferson at Kalida, 6

Continental at Ottoville (PCL), 7

TRAC TOURNAMENT

At University of Findlay

Consolation Match

Findlay (19-3) vs. Toledo Central Catholic (9-10), 6 p.m.

Championship Match

Toledo St. Ursula (19-1) vs. Toledo Notre Dame (15-6), 7:30 p.m.

Junior Varsity Boys Soccer

Findlay at Sylvania Northview, 5



LOCAL & AREA

Wrestling Officials Classes

Classes for wrestling referees will begin Thursday. Information and registration forms available at www.ohsaa.org. If questions, call 419-423-8995.

NB-Carey Football Military Night

NORTH BALTIMORE -- The North Baltimore and Carey football teams will be supporting the 37th Infantry Brigade Combat Team by wearing the units' patch on their helmets for Friday night's game. Also, in honor of all active military members, the North Baltimore and Carey local schools would like to extend an invitation to attend the game. Those who attend the game and present their military ID will be admitted free.



BOWLING

AMF Sportsman Lanes

Dick's Auto Supply Classic League

High series: Larry Stevenson, Lucky's Tavern, 700. High game: Scott Harden, Sycamore Bank, 265.

Classie Lassies League

High series: Robin Butler, TNT, 618. High game: Butler 220.

Sunsetters League

High series: Edna Marshall, Action Sports, 510. High game: Marshall 202.

United Methodist Church League

High series: (men) Ron Cook 591; (women) Doris Edie 563. High game: (men) John Boroff & Nate Hill 245; (women) Edie 225.

Marathon Women's League

High series: Katelyn Gray 576. High game: Gray 202.

Prime Timers League

High series: (men) Louis Steegman 629; (women) Sharon Stevenson 508. High game: (men) Steegman 246; (women) Barb Roark 201.

Ten Pin Lanes

Men's 7-10 League

High series: Jacob Newton 592. High game: Cody McEwen 235.


Subscribe to The Courier.
[Issues/2012/Oct/include/address.htm]