Local Sports

Friday, April 26, 2013

Friday's scoreboard
PRO FOOTBALL

NFL Draft Selections

First Round

1. Kansas City, Eric Fisher, ot, Central Michigan.

2. Jacksonville, Luke Joeckel, ot, Texas A&M.

3. Miami (from Oakland), Dion Jordan, de, Oregon.

4. Philadelphia, Lane Johnson, ot, Oklahoma.

5. Detroit, Ziggy Ansah, de, BYU.

6. Cleveland, Barkevious Mingo, de, LSU.

7. Arizona, Jonathan Cooper, g, North Carolina.

8. St. Louis (from Buffalo), Tavon Austin, wr, West Virginia.

9. New York Jets, Dee Milliner, db, Alabama.

10. Tennessee, Chance Warmack, g, Alabama.

11. San Diego, D.J. Fluker, ot, Alabama.

12. Oakland (from Miami), D.J. Hayden, db, Houston.

13. New York Jets (from Tampa Bay), Sheldon Richardson, dt, Missouri.

14. Carolina, Star Lotulelei, dt, Utah.

15. New Orleans, Kenny Vaccaro, db, Texas.

16. Buffalo (from St. Louis), E.J. Manuel, qb, Florida State.

17. Pittsburgh, Jarvis Jones, lb, Georgia.

18. San Francisco (from Dallas), Eric Reid, db, LSU.

19. New York Giants, Justin Pugh, ot, Syracuse.

20. Chicago, Tyler Long, g, Oregon.

21. Cincinnati, Tyler Eifert, te, Notre Dame.

22. Atlanta (from Washington through St. Louis), Desmond Trufant, db, Washington.

23. Minnesota, Sharrif Floyd, dt, Florida.

24. Indianapolis, Bjoern Werner, de, Floida State.

25. Minnesota (from Seattle), Xavier Rhodes, db, Florida State.

26. Green Bay, Datone Jones, de, UCLA.

27. Houston, DeAndre Hopkins, wr, Clemson.

28. Denver, Sylvester Williams, dt, North Carolina.

29. Minnesota (from New England), Cordarrelle Patterson, wr, Tennessee.

30. St. Louis (from Atlanta), Alec Ogletree, lb, Georgia.

31. Dallas (from San Francisco), Travis Frederick, c, Wisconsin.

32. Baltimore, Matt Elam, db, Florida.



PRO BASKETBALL

NBA Playoffs

Conference Quarterfinals

Best-of-7

Monday's Results

Chicago 90, Brooklyn 82, series tied 1-1

Los Angeles Clippers 93, Memphis 91, L.A. Clippers lead series 2-0

Tuesday's Results

Miami 98, Milwaukee 86

New York 87, Boston 71, New York leads series 2-0

Golden State 131, Denver 117, series tied 1-1

Wednesday's RESULTS

Oklahoma City 105, Houston 102, Oklahoma City leads series 2-0

Indiana 113, Atlanta 98, Indiana leads series 2-0

San Antonio 102, L.A. Lakers 91, San Antonio leads series 2-0

Thursday's results

Miami 104, Milwaukee 91, Miami leads series 3-0

Chicago 79, Brooklyn 76, Chicago leads series 2-1

L.A. Clippers at Memphis, late

Friday's Games

New York at Boston, 8 p.m.

San Antonio at L.A. Lakers, 10:30 p.m.

Denver at Golden State, 10:30 p.m.

Saturday's Games

Brooklyn at Chicago, 2 p.m.

L.A. Clippers at Memphis, 4:30 p.m.

Indiana at Atlanta, 7 p.m.

Oklahoma City at Houston, 9:30 p.m.

Sunday's Games

New York at Boston, 1 p.m.

Miami at Milwaukee, 3:30 p.m.

San Antonio at L.A. Lakers, 7 p.m.

Denver at Golden State, 9:30 p.m.

Monday's Games

Chicago at Brooklyn, 7 p.m.

Indiana at Atlanta, 7:30 p.m.

Oklahoma City at Houston, 9:30 p.m.

Tuesday's Games

x-Milwaukee at Miami, TBA

x-L.A. Lakers at San Antonio, TBA

Golden State at Denver, TBA

x-Memphis at L.A. Clippers, TBA

Wednesday's Games

x-Boston at New York, TBA

x-Atlanta at Indiana, TBA

x-Houston at Oklahoma City, TBA

Thursday's Games

x-Miami at Milwaukee, TBA

x-Brooklyn at Chicago, TBA

x-San Antonio at L.A. Lakers, TBA

x-Denver at Golden State, TBA

Friday, May 3 Games

x-New York at Boston, TBA

x-Indiana at Atlanta, TBA

x-Oklahoma City at Houston, TBA

x-L.A. Clippers at Memphis, TBA

Saturday, May 4 Games

x-Milwaukee at Miami, TBA

x-Chicago at Brooklyn, TBA

x-L.A. Lakers at San Antonio, TBA

x-Golden State at Denver, TBA

Sunday, May 5 Games

x-Boston at New York, TBA

x-Atlanta at Indiana, TBA

x-Houston at Oklahoma City, TBA

x-Memphis at L.A. Clippers, TBA



LOCAL SPORTS

Thursday's Results

College Athletics

SOFTBALL -- Ohio Northern 3-13, Anderson 0-5

Capital 10-4, Bluffton 2-1

Prep Girls Track

cory-rawson 89, ottoville 72

continental 41, holgate 40

SHOT -- Wannemacher (Otto) 34-111/2. DISCUS -- Beining (Otto) 96-6. HJ -- McClish (C-R) 4-8. LJ -- Ordway (Cont) 15-11/4. PV -- Badertscher (C-R) 7-0. 3,200 RELAY -- Ottoville 11:41.2. 100 IH -- Mangas (Otto) 17.5. 100 -- Krendl (Cont) 14.7. 800 relay -- Cory-Rawson 2:01.0. 1,600 -- Ordway (Cont) 6:11.2. 400 relay -- Ottoville 1:01.2. 400 -- A. Curth (C-R) 1:08.0. 300 Lh -- Mangas (Otto) 50.5. 800 -- Ordway (Cont) 2:42.7. 200 -- A. Curther (C-R) 29.8. 3,200 -- Widman (C-R) N/A. 1,600 relay -- Cory-Rawson 4:38.6.

Prep Boys Track

OTTOVILLE 88, HOLGATE 60

CONTINENTAL 59, CORY-RAWSON 42

SHOT -- Slattman (Cont) 50-1/2. DISCUS -- Slattman (Cont) 132-91/4. HJ -- Lawhorn (Cont) 5-4. LJ -- Sands (C-R) 18-9. PV -- Klima (Otto) 11-0. 3,200 RELAY -- Ottoville 11:25.7. 110 HH -- Eickholt (Otto) 16.5. 100 -- Moser (C-R) 12.2. 800 relay -- Ottoville 1:51.3. 1,600 -- Summers (Hol) 5:18.4. 400 relay -- Holgate 49.9. 400 -- Geckle (Cont) 56.8. 300 ih -- Kortokrax (Otto) 49.0. 800 -- Honigford (Otto) 2:22.8. 200 -- Moser (C-R) 24.4. 3,200 -- Mendez (Hol) 12:40.5. 1,600 relay -- Ottoville 4:06.1.



SCHEDULE

Friday's Events

College Athletics

BASEBALL -- Manchester at Bluffton (HCAC), 4:15

SOFTBALL -- Findlay at Ferris State (GLIAC), DH, 3:30

TRACK & FIELD -- Ohio Northern at OAC Championships at Mount Union

Bluffton at HCAC Championships at Manchester

Findlay at Ashland Open

Findlay at Drake Relays

Findlay at Penn Relays

MEN'S GOLF -- Ohio Northern at OAC Championship at Muskingum

WOMEN'S GOLF -- Findlay in Great Lakes Intercollegiate Athletic Conference tournament at Stone Ridge GC

Prep Baseball

Galion at Riverdale (NCC), 4:30

Upper Sandusky at Marion Harding, 4:30

Fostoria at Genoa (NBC), 4:45

Toledo St. Francis at Findlay (TRAC), 5

Pandora-Gilboa at Ottoville (PCL), 5

Kalida at Columbus Grove (PCL), 5

Mohawk at New Riegel (MAL), 5

Arlington at Ada, 5

Patrick Henry at Archbold (NWOAL), 5

Vanlue at Lima Perry, 5

Willard at Hopewell-Loudon, 5

Continental at Convoy Crestview, 5

Ridgemont at Hardin Northern, 5

Fort Jennings at Lima Central Catholic, 5

Elmwood vs. Woodmore (NBC) at Bowling Green Carter Park, 7

Kenton at Ottawa-Glandorf (WBL), 5

Hicksville at Patrick Henry, 5

Van Buren at Tiffin Calvert, 5

St. Wendelin at Lakota (MAL), 5

Prep Softball

Galion at Riverdale (NCC), 4:30

Van Buren at Tiffin Calvert, 4:30

Elmwood at Woodmore (NBC), 4:45

Fostoria at Genoa (NBC), 4:45

Patrick Henry at Archbold (NWOAL), 5

St. Wendelin at Lakota (MAL), 5

Arlington at Ada, 5

Lima Perry at Vanlue, 5

Willard at Hopewell-Loudon, 5

Continental at Columbus Grove (PCL), 5

Ridgemont at Hardin Northern, 5

Ottawa-Glandorf at Kenton (WBL), 5

Wayne Trace at Miller City, 5

Hicksville at Patrick Henry, 5

Columbus Grove at Allen East, 5

Ottawa-Glandorf at Kenton, 5

Prep Boys Tennis

Archbold, Lima Shawnee & Wapakoneta at Bluffton, 4:30

Prep Track

Elmwood & North Baltimore at Gibsonburg Invitational, 4:30

Ottawa-Glandorf at Wapakoneta Redskin Relays, 4:30

Liberty-Benton & Findlay at Eastwood Invitational, 4:30



LOCAL & AREA

Basketball Coaching Vacancy

WAPAKONETA -- Wapakoneta High School has an opening for a head boys basketball coach. Interested persons should send a letter of application and resume to Brad Rex, Athletic Director, Wapakoneta High School, 1 W. Redskin Trail, Wapakoneta, OH 45895 or e-mail at rexbr@wapak.org.


Subscribe to The Courier.
[Issues/2013/Apr/include/address.htm]