Local Sports

Wednesday, February 27, 2013

Wednesday's Scoreboard
PREP BOYS BASKETBALL

Tuesday's Sectional Semifinals

Division I

AT GALION

Norwalk 79, Sandusky 41

Ashland 50, Mansfield Madison 18

AT LIBERTY-BENTON

Perrysburg (13-8) vs. Lima Senior (7-15), ppd., rescheduled Wednesday, 6:15

Findlay (14-8) vs. Oregon Clay (1-20), ppd., rescheduled Wednesday, 8

AT TOLEDO CENTRAL CATHOLIC

Toledo St. Francis 49, Sylvania Northview 43

Springfield 59, Toledo Bowsher 53

AT TOLEDO WHITMER

Toledo Rogers 91, Toledo Waite 44

Toledo Start 46, Maumee 38, OT

Division II

AT LIMA SENIOR

Lima Bath 75, Lima Shawnee 55

St. Marys Memorial 60, Kenton 50

AT BUCYRUS

Upper Sandusky 55, Shelby 55

AT SWANTON

Defiance 58, Eastwood 39

Otsego 52, Wauseon 46

AT OREGON CLAY

Sandusky Perkins 75, Edison 49

Bellevue 71, Port Clinton 34

Division III

AT FINDLAY

Fostoria 59, Lakota 47

Carey 81, Van Buren 54

AT WAPAKONETA

Delphos Jefferson 82, Allen East 69

AT DEFIANCE

Fairview 66, Hicksville 54

Tinora 62, Paulding 59

AT OTSEGO

Swanton 63, Patrick Henry 55

Liberty Center 53, Delta 45

AT LEXINGTON

Ontario 70, Ashland Crestview 26

Wynford 67, Seneca East 60, OT

AT SANDUSKY

Margaretta 77, Genoa 65

Western Reserve 57, Woodmore 51

Division IV

AT KENTON

Ridgemont 46, Ada 45

AT OTTAWA-GLANDORF

McComb 45, Pandora-Gilboa 33

AT BRYAN

North Central (9-13) vs. Montpelier (1-20), ppd., rescheduled Thursday, 8

AT PAULDING

Kalida 50, Ayersville 47, OT

AT FOSTORIA

Tiffin Calvert 84, Mohawk 70

AT EASTWOOD

Cardinal Stritch (12-10) vs. Maumee Valley Country Day (12-9), ppd., rescheduled Thursday

AT ONTARIO

Mansfield Christian 53, Lucas 20

Mansfield St. Peter's 53, Crestline 38

AT NORWALK

Plymouth 67, Sandusky St. Mary's 47

Norwalk St. Paul 60, South Central 35

AT COLDWATER

Marion Local 47, Fort Recovery 43

AT VAN WERT

Ottoville 41, Lima Perry 34

Around Ohio

Cin. Purcell Marian 66, Cin. Deer Park 47

Cin. Summit Country Day 64, Cin. SCPA 43

St. Bernard Roger Bacon 85, Ripley-Union-Lewis-Huntington 23

Division I

Austintown Fitch 70, Warren Howland 67, OT

Brunswick 71, Lodi Cloverleaf 48

Centerville 53, New Carlisle Tecumseh 41

Chagrin Falls Kenston 55, Maple Hts. 49

Cin. Colerain 53, Cin. St. Xavier 51

Cin. NW 44, Kings Mills Kings 43

Cle. JFK 59, Cle. Lincoln W. 44

Cle. John Marshall 58, Parma Normandy 54, OT

Cuyahoga Falls 48, Wadsworth 42

Massillon Washington 75, Akr. Ellet 50

Miamisburg 64, Beavercreek 58

Middleburg Hts. Midpark 64, Grafton Midview 49

N. Can. Hoover 57, Louisville 39

N. Ridgeville 64, Strongsville 61

Division II

Akr. East 60, Orange 52

Akr. SVSM 100, Navarre Fairless 40

Bay Village Bay 75, Parma Hts. Holy Name 71

Carrollton 54, Byesville Meadowbrook 43

Cle. Hay 75, Geneva 35

Cuyahoga Falls CVCA 61, Richfield Revere 44

Dover 56, Uhrichsville Claymont 46

Kettering Alter 70, Germantown Valley View 60

Massillon Tuslaw 50, Can. South 40

Millersburg W. Holmes 53, New Concord John Glenn 48

Parma Padua 66, Sheffield Brookside 40

Perry 59, Cle. Collinwood 50

Salem 69, Cortland Lakeview 48

St. Paris Graham 43, Greenville 38

Trotwood-Madison 103, Spring. NW 64

Wintersville Indian Creek 37, Cadiz Harrison Cent. 33

Division III

Andover Pymatuning Valley 68, Middlefield Cardinal 61

Anna 71, Casstown Miami E. 46

Can. Cent. Cath. 70, E. Palestine 52

Carey 81, Van Buren 54

Columbia Station Columbia 66, Gates Mills Hawken 29

Day. Stivers 67, Day. Christian 56

Elyria Cath. 69, Jeromesville Hillsdale 53

Kirtland 55, Garfield Hts. Trinity 51

Lisbon David Anderson 38, Columbiana 37

Middletown Fenwick 59, Day. Northridge 32

Smithville 52, LaGrange Keystone 43

Tipp City Bethel 51, Jamestown Greeneview 50

Versailles 69, W. Alexandria Twin Valley S. 39

W. Liberty-Salem 67, Waynesville 44

Youngs. Ursuline 72, Warren Champion 37

Division IV

Berlin Center Western Reserve 53, Heartland Christian 43

Berlin Hiland 59, Caldwell 43

Botkins 56, Mechanicsburg 36

Bristol 65, N. Bloomfield 15

Corning Miller 65, Glouster Trimble 54

Delaware Christian 88, Millersport 52

Elyria Open Door 54, N. Ridgeville Lake Ridge 51

Ft. Loramie 53, Sidney Fairlawn 40

Hartville Lake Center Christian 53, Leetonia 34

Leesburg Fairfield 55, Mowrystown Whiteoak 46

Mineral Ridge 61, Warren Lordstown 54

Portsmouth Sciotoville 55, Franklin Furnace Green 46

Reedsville Eastern 55, Racine Southern 42

Rittman 54, Kidron Cent. Christian 53

Troy Christian 67, Day. Jefferson 41

Yellow Springs 59, Arcanum 49

Wednesday's Sectional Semifinals

Division I

AT LIBERTY-BENTON

Perrysburg (13-8) vs. Lima Senior (7-15), 6:15

Findlay (14-8) vs. Oregon Clay (1-20), 8

Division II

AT LIMA SENIOR

Elida (14-8) vs. Van Wert (11-11), 6:15

Celina (9-13) vs. Wapakoneta (13-9), 8

AT BUCYRUS

Willard (16-6) vs. Galion (10-11), 6:15

Clear Fork (12-10) vs. Tiffin Columbian (7-15), 8

AT SWANTON

Napoleon (8-13) at Rossford (11-11), 6:15

Bryan (11-11) vs. Bowling Green (12-10), 8

AT OREGON CLAY

Oak Harbor (11-11) vs. Clyde (13-9), 6:15

Toledo Woodward (3-17) vs. Toledo Scott (10-9), 8

Division III

AT WAPAKONETA

Spencerville (13-7) vs. Parkway (2-20), 6:15

Bluffton (10-12) vs. Coldwater (8-13), 8

Division IV

AT OTTAWA-GLANDORF

Leipsic (18-4) vs. North Baltimore (3-19), 6:15

Cory-Rawson (12-10) vs. Arcadia (2-20), 8

AT KENTON

Vanlue (16-6) vs. Riverdale (6-16), 6:15

Upper Scioto Valley (17-5) vs. Hardin Northern (3-19), 8

AT BRYAN

Pettisville (8-14) vs. Edon (5-17), 6:15

Stryker (9-13) vs. Hilltop (4-18), 8

AT PAULDING

Holgate (12-10) vs. Continental (7-15), 6:15

Miller City (16-6) vs. Antwerp (13-9), 8

AT FOSTORIA

Fostoria St. Wendelin (7-15) vs. Hopewell-Loudon (10-12), 6:15

Bettsville (0-22) vs. New Riegel (19-3), 8

AT EASTWOOD

Ottawa Hills (17-3) vs. Northwood (6-16), 6:15

Fremont St. Joseph (17-5) vs. Gibsonburg (11-11), 8

AT COLDWATER

St. Henry (19-3) vs. Waynesfield-Goshen (7-14), 6:15

New Knoxville (11-11) vs. Minster (12-10), 8

AT VAN WERT

Delphos St. John's (15-5) vs. Fort Jennings (6-16), 6:15

Lima Temple Christian (16-6) vs. Lincolnview (9-13), 8

Thursday's Sectional Semifinal

Division IV

AT BRYAN

North Central (9-13) vs. Montpelier (1-20), 7

AT EASTWOOD

Cardinal Stritch (12-10) vs. Maumee Valley Country Day (12-9), 7



PREP GIRLS BASKETBALL

Tuesday's District Semifinals

Division II

Athens 45, Jackson 44

Lancaster Fairfield Union 46, Washington C.H. Miami Trace 32

Division III

Elyria Cath. 63, Rootstown 53

Mogadore 56, Atwater Waterloo 54

Wednesday's District Semifinals

Division I

AT TOLEDO CENTRAL CATHOLIC

Toledo Notre Dame (21-3) vs. Sylvania Southview (17-6), 7

AT OREGON CLAY

Toledo Start (12-10) vs. Sylvania Northview (11-10), 7

DISTRICT FINAL: Saturday, 2 p.m. at Perrysburg

Thursday's District Semifinals

Division I

AT GALION

Fremont Ross (5-17) vs. Ashland (12-11), 7

AT OTSEGO

Perrysburg (21-1) vs. Lima Senior (15-9), 7

DISTRICT FINAL: Saturday, 2 p.m. at Liberty-Benton

Division II

AT PAULDING

Van Wert (11-12) vs. Lima Bath (18-5), 6:15

Celina (21-2) vs. Wauseon (15-8), 8

DISTRICT FINAL: Saturday, 7

AT LAKE

Toledo Rogers (20-3) vs. Bellevue (19-3), 6:15

Port Clinton (20-3) vs. Rossford (14-9), 8

DISTRICT FINAL: Saturday, 7

AT BUCYRUS

Clear Fork (11-12) vs. Clyde (23-0), 6:15

Willard (14-8) vs. Shelby (19-3), 8

DISTRICT FINAL: Saturday, 7

Division III

AT KALIDA

Delta (17-7) vs. Ottawa-Glandorf (15-8), 6:15

Allen East (14-8) vs. Archbold (22-1), 8

DISTRICT FINAL: Saturday, 3

AT TOLEDO CENTRAL CATHOLIC

Elmwood (20-3) vs. Genoa (8-13), 6:15

Woodmore (13-9) vs. Liberty-Benton (17-5), 8

DISTRICT FINAL: Saturday, 3

AT BUCKEYE CENTRAL

Wynford (17-6) vs. Western Reserve (20-2), 6:15

Huron (18-5) vs. Ontario (13-10), 8

DISTRICT FINAL: Saturday, 3

Division IV

AT ARCHBOLD

North Central (11-12) vs. Fayette (18-5), 6:15

Pettisville (14-9) vs. Edgerton (19-4), 8

DISTRICT FINAL: Saturday, 7

AT LAKOTA

Toledo Christian (20-3) vs. Arcadia (20-3), 6:15

Carey (20-4) vs. Fremont St. Joseph (11-13), 8

DISTRICT FINAL: Saturday, 7

AT LIMA SENIOR

Convoy Crestview (20-3) vs. Kalida (16-7), 6:15

Ottoville (23-0) vs. Lincolnview (17-5), 8

DISTRICT FINAL: Saturday, 7

AT LIBERTY-BENTON

Patrick Henry (22-1) vs. McComb (17-7), 6:15

Riverdale (13-10) vs. Leipsic (15-8), 8

DISTRICT FINAL: Saturday, 7

AT LEXINGTON

South Central (13-10) vs. Norwalk St. Paul (15-8), 6:15

Mohawk (18-4) vs. Colonel Crawford (19-5), 8

DISTRICT FINAL: Saturday, 7

AT ST. MARYS MEMORIAL

Marion Local (17-7) vs. Waynesfield-Goshen (16-7), 6:15

Ada (15-9) vs. Minster (16-7), 8

DISTRICT FINAL: Saturday, 7



COLLEGE BASKETBALL

NCAA D-II Women's Coaches Poll

1. Clayton State 25-0

2. Ashland, Ohio 27-1

3. Bentley, Mass. 24-1

4. Colorado Mesa 23-1

5. Washburn, Kan. 21-3

6. Holy Family, Pa. 24-2

7. Western Washington 21-3

8. Gannon, Pa. 25-3

9. Limestone, S.C. 22-2

10. Simon Fraser, BC 20-4

11. Stonehill, N.J. 21-3

12. Glenville State, W.Va. 26-2

13. Central Missouri 21-3

14. Dowling, N.Y. 21-3

15. Cal State-Chico 20-4

16. Shaw, N.C. 22-4

17. Minn State-Mankato 22-4

18. Edinboro, Pa. 20-5

19. Findlay 21-4

20. Concordia, Minn. 21-5

21. South Carolina-Aiken 19-5

22. Fayetteville State, N.C. 22-4

23. N.Y. Tech 22-3

24. Grand Canyon, Ariz. 21-6

25. Truman State, Mo. 19-5



LOCAL & AREA

L-B Seeks Asst. Football Coach

Liberty-Benton is looking for an assistant varsity football coach with a with a background in coaching defensive backs. If interested, please email head coach Tim Nichols at tnichols@lb.noacsc.org or athletic director Scott Garlock at sgarlock@lb.noacsc.org.

Basketball Tickets

McCOMB -- Tickets for the McComb girls district semifinal at 6:15 p.m. Thursday vs. Patrick Henry at Liberty-Benton will be on sale today from 8 a.m. to 3 p.m. and from 8 a.m. to noon on Thursday.

Tickets for the McComb boys sectional final at 6:15 p.m. Friday vs. Columbus Grove at Ottawa-Glandorf will be on sale in the McComb high school office on Wednesday and Thursday from 8 a.m.-3p.m. and on Friday from 8 a.m.-noon. The cost of the tickets are $6 for adults and $4 for students.

ARLINGTON -- Arlington will sell tickets today for its sectional tournament game at Kenton. Tickets will be available in the Elementary School office from 8 a.m.-3 p.m. each day.

LEIPSIC -- Leipsic will pre-sell tickets for its boys sectional and girls district basketball games. Tickets will be available in high school office during school hours.

LIBERTY-BENTON -- Tickets will be on sale Wednesday through Friday during school hours for the Liberty-Benton girls district semifinal Thursday at Toledo Central Catholic and for its boys sectional final Friday at Findlay High School.

ARCADIA -- Tickets for Arcadia's girls' tournament game vs Toledo Christian to be played at Lakota High School at 6:15 p.m. on Thursday will be on sale at the school during school hours today. Also, tickets for Arcadia's boys' sectional game with Cory-Rawson is scheduled for 8 p.m. Wednesday will be on sale at the school today during school hours.

FOSTORIA -- Fostoria High School will sell tickets for its sectional game against Liberty-Benton on Friday in the main office during regular school hours.

CAREY -- Tickets for the Carey girls district game vs. Fremont St. Joseph at 8 p.m. on Thursday at Lakota High School are on sale Wednesday from 8:30 a.m.-3 p.m. and Thursday from 8:30 a.m.-1 p.m. The game is a split session.

Tickets for the Carey boys sectional final vs. Elmwood at 8 p.m. on Friday at Findlay High School will be on sale Wednesday and Thursday from 8:30 a.m.-3 p.m. and Friday from 8 a.m.-1 p.m. The game is a split session.

NOTE: Adults are $6 and students $4. All tickets at the door will be $6.

Genoa Seeking Volleyball Coach

GENOA -- Genoa High School is looking for a head varsity volleyball coach. Interested applicants should send a letter of interest, resume and references to Mike Thomas, Athletic Director, at mikethomas@genoaschools.com or by mailing it to Genoa High School, 2980 No. Genoa Clay Center Rd., Genoa, OH 43430. Application deadline is March 15.



BOWLING

AMF Sportsman Lanes

Marathon Women's League

High series: Cheri Bracy 478. High game: Leslie Hancock 192.

United Methodist Church League

High series: (men) Nate Hill 703; (women) Alice Couch 456. High game: (men) Ron Cook 267; (women) Couch 192.

Sunsetters League

High series: Debra Schade, Gene Stevens Honda, 551. High game: Patsy Woolley, H&M Motors, 205.



Ten Pin Lanes

Merchants League

High series: Steve Morris 670. High game: Robert Allgire 267.

Monday Trio League

High series: Bill Conine 684. High game: Conine 256.


Subscribe to The Courier.
[Issues/2013/Feb/include/address.htm]